Както знаем, пандемията от COVID нанесе сериозни щети на много сфери от нашия живот, а най-засегнатият бизнес отрасъл е туристическия. В световен мащаб: според оценки на Световната организация по туризъм спадът в международния туризъм ще е около 60 %, а загубите - около 840—1000 млрд. евро. В Европейския съюз картината изглежда по следния начин: 60—90 % намаление на международните резервации в сравнение със сходни периоди през предишни години и се очаква значителна загуба на приходи в хотелиерството и ресторантьорството, при туроператорите, при железопътните превози на дълги разстояния и при круизите и авиокомпаниите. Ситуацията доведе до много усложнения свързвани с въвеждането на извънредните епидемични мерки в световен мащаб, анулирането огромен брой редовни и чартърни полети, което доведе до огромен спад в международния туризъм. Логично за значителна част от хотелите по морското ни крайбрежие се наложи да затворят врати - например в Албена, Слънчев бряг, Обзор, Златни пясъци. В България към ммомента се отчита 25-28 % годишен спад за чуждестранни туристи и 80 % спад на чартърния, международния туризъм/пристагания за сезона, което се отразява и още по-катастрофално на нискобюджетния туризъм. Статистиката показава наличието на 40% спад на руските туристи и 70% на всички общо. По данни на летища Бургас и Варна - миналата година юли и август са обслужили 3800 чартърни полета, сега за двата месеца са били едва 600…Видяхме множество неработещи предимно големи хотели по Черноморието, които разчитаха на договорените контингенти от чуждестранни туроператори. „Индустриалния“ тип хотели, които разчитат на един основен източник на заетост/продажби показаха, че не са устойчив бизнес модел. Въпреки мерките за подпомагане на бизнеса се наблюдаваха и масово намалени работни места и съкращения. От друга страна по-малките туристически обекти с гъвкава ценова и дистрибуционна политика и маркетинг активност на вътрешния пазар са тези, които оцеляха. Предпочитани курорти това лято бяха Созопол, Лозенец, Балчик, Каварна, Поморие, също и Велинград, Сандански и региона на Родопите. Станахме свидетели на силно развитие на вътрешния туризъм силно повлия от ограниченията за пътуване към Гърция. Познатите брандове на малки и средни хотели, наложили се сред българските туристи през последните години работиха добре. По-малките населени места и разпознаваемите курорти сред българите също имаха значително по-добра заетост от дестинации като Слънчев бряг например. Част от хотелиерите придобиха нови умения да привличат туристи чрез директни канали за продажба, без посредници и предоставяне на добра услуга с намалени/оптимизирани бюджети за оперативен персонал.
Потребителското поведение се промени и вече бизнесът на гостоприемството работи в една нова реалност и а адаптацията и трансформацията е неизбежна и необратима за туристическите бизнеси, които искат да бъдат успешни.
Това, което се случва сега и ще се наблюдава в близко бъдеще е промяна на стратегии и бизнес концепции, дигитализация и развитие на хотелиерския продукт, което ще доведе до растеж и възстановяне на приходите.
На ниво-дестинация, нашата страна има редица предимства сред съдените ни държави, които са ключови за настоящата ситуация като: лесен транспортен достъп със собствен транспорт, отличен климат с минерални извори и възможности за здравословна ваканция; атрактивен туристически продукт, възможен при кратък престой при висока степен на сигурност; разнообразни възможности за почивка на отлични цени; огромно разнообразие от природни и културно-исторически ресурс. Това, което очаквам да се направи е: създаване на ясен план за развитие на туризма до 2025-та година, създваване на карантинни хотели, ясно комуникирано послание за условията на пътуване в България към международната общност, осигуряване на достатъчна ликвидност на бизнеса, развитие на туристическия портал на страната ни, интегрирани и измерими комуникационни кампании в България и на целеви и, адекватни комуникационни кампании в социалните медии; механизми за насърчаване на авиопревозвачи и като цяло входящия туризъм.
Факт е, че туристическият бизнес е поставен пред огромно предизвикателство. Наставащата криза кара компаниите да преосмислят различни аспекти на финансовите си планове за близкото бъдеще и бързо да адаптират бизнес моделите си. Трябва да изграждаме креативни стратегии с цел разнообразие, оставяйки същата цена - обслужване с хотелски пакет или добавена стойност за лоялни клиенти, например. Адаптивните туристически бизнеси, които инвестират в правилната онлайн комуникация със своите настоящи и бъдещи клиенти сега са тези, които ще бъдат успешни в бъдеще. Кризата дава ценен урок на туристическите бизнес - трябва да бъдем начело на иновациите и да бъдем там, където са нашите клиенти-онлайн в различни канали. Мениджърите трябва да контролират процеса на дистрибуция на информацията и да обсъждат промените по бърз, ефективен и структуриран начин. Вярвам, че когато бъдем видими в различни онлаййн канали и комуникираме правилна информация ще имаме правилния успех.
Коронавируса ще продължи и през есента и зимата , краят на тази пандемия ще дойде тогава, когато се научим, като общност, да живеем с тази пандемия и има ваксини и утвърдено лечение, което ще успокои хората.
За да можем да се справим заедно с тази тежка ситуация и през предстоящия по-студен сезон, трябва да сме единни и да имаме правилна политика за оцеляване на бизнеса с ясен и добре изработен план за действие.