Зимата е един от най-силните сезони за хотелиерския бизнес. Едни от най-предпочитаните периоди за пътуване са именно около декемврийските празници и ски почивките. Затова зимните хотели трябва да обръщат особено внимание на своите маркетингови и рекламни стратегии още преди разгара на сезона, за да могат да посрещнат гостите си подобаващо.
Практиката ни показва, че един хотелски мениджър е изключително натоварен, особено покрай подготовката на най-силния сезон, и често се случва да допуска съществени грешки в някои сфери. Затова решихме да ви представим кои са 7-те най-чести грешки на зимните хотели, които сме срещали.
1. СЛАБ ИМЕЙЛ МАРКЕТИНГ
Зимните хотели доста често страдат от проблема на нетаргетирания имейл маркетинг или по-просто казано – не добре оформени рекламни имейли, без ясно установена целева аудитория. Безразборното изпращане на покани за коледни и новогодишни празненства по мейла до случайно избрани хора, на първо място води до високи разходи без нужната възвращаемост и второ, до неинформираност на онези потребители, които реално биха се възползвали от съответната оферта.
Обърнете внимание на правилата за ефективен имейл маркетинг и обмислете добре следващата си кампания. Ако не можете да намерите нужното време, за да се фокусирате върху тази стратегия, най-добре се обърнете към външна фирма.
2. НЕПРОФЕСИОНАЛНИ СНИМКИ НА ХОТЕЛА
Хората пазаруват с очите си. Ако вашият зимен хотел е най-добрият в областта, но не го покажете подобаващо, то никой няма да го избере. Интересно е как мениджърите на толкова много хотели пропускат златната възможност да се възползват от пейзажа на зимната приказка край сградите си, за да привлекат повече хора, да стоплят сърцата им.
Дори на най-незначителната малка хижа ще изглежда пленително сред планината, снега и изобщо празничното снежно настроение. Що се касае до красивите и големи хотели, те губят много, ако не покажат с профилните си снимки екстрите и прелестната архитектура, която имат.
3. НЕ ИНВЕСТИРАТ ДОСТАТЪЧНО В ОБУЧЕНИЕ ПЕРСОНАЛА
Всички знаем, че най-важният ресурс, особено в туристическия бизнес, е персоналът. Именно той се грижи за доброто прекарване на гостите, за правилното функциониране на хотела, за добрите отзиви след това. Много често обаче в забързаното ежедневие се случва да пренебрегваме този факт.
Важно е непрекъснато да мотивираме персонала в хотелиерството чрез инвестиция в обучение на кадрите. Дори ключови и дългогодишни работници в туризма могат да усъвършенстват знанията си с научаването на нови методи и инструменти на работа, нови подходи и нови умения, например как да се справят с междукултурните различния в туризма.
Актуалните обучения в туризма може да следите на tourismevents.net.
4. НЕ ПРИСЪСТВАТ ЕФЕКТИВНО В СОЦИАЛНИТЕ МРЕЖИ
Животът днес е в социалните мрежи. Вече е задължително всеки хотел да има профил поне във Facebook, но това не е достатъчно. Идеята е не просто да присъствате в соцалните мрежи, но и да комуникирате ефективно с аудиторията си, за да изградите стабилна връзка с бранда.
С нужните постове за развлечение, с актуалните промоции и отстъпки и други, вие не само може да привлечете повече гости в хотела си, но и да изградите онлайн репутация, каквато хората да харесват.
5. СЛАБ МАРКЕТИНГ ЧРЕЗ СЪДЪРЖАНИЕ
Много зимни хотели пропускат възможността да се възползват от най-перспективния маркетингов канал в днешно време – хотелския блог. Споделянето на полезно съдържание във вашия сайт не само ще ви донесе повече трафик, но и ще накара хората да ви се доверят и да запазят своята стая при вас. Давайки им нещо полезно още преди да са ви посетили, те ще знаят, че могат да очакват само най-доброто от хотела.
6. ЛИПСА НА СПЕЦИАЛНИ ОФЕРТИ И ПРОМОЦИИ
Едно от златните правила на маркетинга, особено покрай зимните празници, е предлагането на специални оферти. Разбира се, те могат да представляват отстъпки в цената, но това вече не е най-ефективният начин.
Най-добре е да обърнете внимание на добавената стойност, която вашият хотел предлага към съответен пакет или промоция. Не всичко е отстъпка в цената. Много добри оферти са тези, които включват допълнителни услуги като трансфери, вечеря за двама или друга специална услуга, която ще накара зимният ви хотел да изпъкне пред конкурентите.
7. СЛАБА ВРЪЗКА С КЛИЕНТИТЕ
Хотелските гости искат да се чувстват специално, защото са избрали да прекарат времето си при вас, а не в уютния си дом. В замяна те очакват най-доброто отношение и обслужване. Малки жестове като поздравителни картички, комплименти в хотелската стая или ресторанта, събиране на мнения чрез анкети, са нещата, които те ще запомнят и ще ги накарат да се върнат при вас. Не забравяйте да се погрижите за своите клиенти, защото те не са просто хора, които ви носят печалба, но на първо място са ваши гости.
В началото на зимния сезон и наближаването на 2016 година, обърнете внимание на тези често срещани грешки и подгответе разумно своята зимна маркетингова кампания. Не се колебайте да се свържете с екипа на Travel Mind, ако имате нужда от помощ при подготовката на рекламната ви стратегия!
Препоръчваме ви да прочетете още: