Факт е, че туристическият сектор е поставен пред огромно предизвикателство, заради епидемията от COVID-19. Ние лично, не се сещаме да е имало толкова голяма криза, през 21 век. Кризата COVID-19 пряко засегна туристическият сектор. Много туристически агенции започнаха да получават само анулации и никакви резервации, а хотели от цял свят затвориха врати.
Ние от Travel Mind ежедневно установяваме, че все още има висок количество трафик на уебсайтовете на хотели и туристически агенции. Да, посетителите на вашия уебсайт не правят резервации за почивки, но те продължават да имат интерес към бъдещи пътувания и генерират ценен трафик.
Тези посетители все още преглеждат оферти и идеи за почивка, макар, че не си правят крактосрочни планове. Именно за това сега най-доброто, което може да направите е да събирате техните имейли. Така, когато свърши кризата вие ще сте подготвени да си стъпите бързо на крака, защото ще сте първите, които ще им дадат възможност отново да пътуват, а те вече ще познават Вашият бранд.
Имейл маркетингът не струва скъпо, а инвестицията от него е с изключителен висок процент на възвръщаемост инвестицията. Именно за това, ние съветваме всички наши клиенти и партньори от туризма да не спират своите маркетинг активности. Напомняме какво е казал още много отдавна и Хенри Форд – „Да спреш да инвестираш в маркетинг за да спестиш пари, е като да спрете часовника си за да спестите пари“
В несигурни и стресиращи времена, когато хората не могат да дойдат до магазина или офиса ви, имейл маркетингът може да разруши или да спаси вашия бизнес.
През последните две седмици много хора си спомниха, че след като клиентите им не могат да ги потърсят сами, изпращането на имейли остава единственият ефективен начин да се свържат с тях.
Но тази опция ще бъде възможна само ако навреме сте се погрижили да имате имейл списък на клиентите си, както и на всички, които са проявили интерес към вашия продукт.
Накратко, опцията дали имате списък на хората, които редовно купуват от вас или са се интересували от вашия бизнес през последната година ще определи в значителна степен успешния ви изход от кризата.
В този материал Ви представяме нашите ТОП 10 имейл маркетинг стратегии, които ще ви помогнат да организирате комуникацията си по-прецизно и да ги използвате за справяне с кризата в туризма. Ето и кои са те:
1. Действате сега
Вашите клиенти очакват да чуят какво се случва конкретно от вас. Помнете, че те нямат време, а и настроение, да чакат и да проверяват анонсите на Фейсбук страницата или сайта ви. От съществено значение ще бъде да се погрижите тази комуникация да бъде редовна и възможно най-своевременна, като им изпращате регулярни съобщения по вашите комуникационни канали. Комуникацията с всеки от клиентите ви трябва да бъде колкото е възможно по-близка и индивидуална и тук може да изпозлвате опциите на персонализация в имейл продажбените Ви фунии. Дълото отлагане, за да създадете перфектния дизайн и да изберете перфектния софтуер за изпращане на имейли, може да повлияе силно негативно върху цялостната ви репутация. Не забравяйте, че в момента клиентите ви искат единствено да сте близо до тях и да получат релевантна информация и съвети от вас.
2. Покажете внимание, емпатия и покажете, че ви е грижа
Отделете си време да помислите за това как се отразява кризистна ситуация и върху вашите клиенти, върху най-верните ви последователи и цялата ви аудитория от пътешественици. Спрете агресивните маркетинг кампании, както и забавните игри или съдържанието, което е по-хумористично. Покажете, че се отнасяте сериозно към кризата и разбирате и ситуацията при вашите клиенти. Да, туризма е най-засегната индустрия, но нека да стъпим и в обуквите на нашата аудитория, защото те със сигурност са засегнати. Хората в момента действат под страх и паника и се чувстват в опасност по време на пандемията. От съществено значение е редовните ви клиенти, както и цялата ви аудитория да бъдат сигурни, че се грижите най-вече за тях, техните семейства и приятели; че пазите здравето и благополучието им.
3. Споделете какви действия сте предприели
Кажете какви действия сте предприели във Вашият туристически бизнес от началото на кризата до сега.
- Има ли промяна в работното Ви време
- Как предпазвате вашите гости и служители
- Имате ли промени в хигиенния стандарт, как почиствате вашето работно място
- Как клиентите ви могат най-лесно да се свържат с вас
- Каква е най-актуална информация около бизнеса ви и къде ще я споделяте
4. Опитайте се да помагате с каквото можете
Бизнесите, които успеят да останат във връзка със своите клиенти по време на кризата, изграждат едно по-високо ниво на доверие. Това ви гарантираме, че, със сигурност, им ви се отплати на по-късен етап. Това е още един начин да покажете на клиентите си, че те наистина са важни за вас и че не гледате на тях само като на прасенца-касички, т.е. не комуникирате с тях само и единствено, за да им продавате. Когато изпращате полезна информация и показвате човешко отношение, доказвате на аудиторията си, че наистина ви е грижа за нея.
Представяме ви няколко начина, по които бизнесът ви може да помогне на клиентите по време на криза:.
- Създайте много обучително съдържание, което ще помогне на вашите клиенти да преминат по-леко през несигурната ситуация. Това е съществено за бизнесите, които се занимават с поддържането на здравето и качеството на живот. Например, ако управлявате балнео хотел и имате здравен експерт в екипа той може да сподели полезно видео за това как да вдигнем имунитета си. Другият по-лесен начин е да споделите рецепта на любимо на вашите клиенти ястие.
- Ако е възможно, направете отстъпки или дайте някакъв продукт като безплатен подарък. Минималното действие, което можете да предприемете, е да обявите безплатна доставка, ако управлявате работещ хотелски ресторант.
- Ако сте туроператор може да споделите безплатна полезна информация, полезна в ситуацията в момента
- Ако сте туроператор може да направите и виртуално екскурзоводски беседи показвайки снимки или видеа от дестинации
- Може да пишете полезни и приятни за четене статии в блога си, които да споделяте с аудиторията
- Използвайте услугите си, за да помагате на хора, които са пострадали от кризата.
5. Ангажирайте аудиторията си
Начините за ангажирането на аудиторията е ключово предимство при маркетинга в социалните мрежи. Но вие също може да вдъхновите и базата си с имейл контакти и така те да ви запомнят.
Например хотелите могат да запишат на видео, какви мерки за сигурност и хигиена са предприели или как техен готвач приготвя нещо или просто да заснемете клипче на забележителностите около хотела, които хората да посетят след края на карантината.
Туристическите бизнеси могат да направят дадена игра или анкета с награда - ваучер за отстъпка или нещо подобно. Такъв тип ангажиране е добре да бъде споделен и във Facebook страницата на агенцията или хотела. Туристическите агенции, могат да разкажат интересна история за някое място или да споделят снимки миналогодишни пътувания.
Идеите да ангажирате аудиторията по време на пандемия са много и в същото време показват добри резултати, защото именно сега хората са затворени вкъщи и търсят приятни и полезни в интернет пространството.
6. Не мислим, че е подходящо да се шегувате със ситуацията
Покажете сериозно и отговорно отношение. Използвайте сериозен и същевременно приятелски тон във вашите имейли, като едновременно с това покажете достатъчно емпатия и грижа. Не забравяйте, че едно несериозно отношение в подобен момент би ви се отразило силно негативно и след края на кризата, тъй като хората помнят отношението към себе си особено сега.
7. Изпращайте информативни съобщения
Много туристи е възможно да изпитват страх да пътуват до страни, където е било епицентъра на пандемията – Китай, Италия, Испания и т.н.
Това може да повлияе негативно на туристическите агенции, които предлагат почивки до такива дестинации, но чрез изпращането на имейли вие може да съобщите, че всички музеи, атракции, магазини, ресторанти и всичко останало, което прави един град атрактивен за посещение ще бъдат отворени отново и животът там ще върне към нормалното, както и да опишете всички мерки за сигурността на туристите, които са взели в държавите.
За хотелите е важно да съобщят на своите събрани имейл контакти, че отново сте отворили врати и дори може да предизвестите отварянето и да направите оферта с специален пакет, по случай края на пандемията.
8. Постоянно следете настоящата ситуация и я комуникирайте правилно
По-важното от всякога е да се информирате своевременно за всичко, което се случва около ситуацията, особено за туроператорите. Комуникирайте с клиентите си често по време на кризата. Не се притеснявайте да изпращате последна актуална информация или полезни съвети за справяне със ситуацията. Уверете се, че сте проверили всички свои комуникационни канали и предварително настроени имейл кампании. Убедете се, че посланията, които комуникирате и тук и в сайта и социалните мрежи не са неадекватни.
9. Нови пътувания
В Китай, където поне първата вълна от кризата намалява се забелязва тенденцията, че хората търсят все повече почивки на спокойни, релаксиращи и отдалечени в природата места. Имайте в предвид, че българските туристи ще са по-затруднени от преди да пътуват до екзотични дестинации и за това се придържайте повече към България, Балканите и Европа до края на 2020-та година.
За планинските, морските и всички хотели, които предлагат уединение или СПА се отварят добри възможности. Например отдалечените хотели предлагат бягство от шумната и натоварена градска среда. Хотелите по морето могат да предлагат различни занимания, като например плажен волейбол, занимания за деца или посещение на някоя морска атракция.
Градските хотели или апартаменти също могат да предлагат турове до някоя градска забележителност, музей или други градски атракции. На чуждестранни туристи могат да се предлагат пакети, които да включват в себе си опознаването на българските традиции и история, като посещават исторически важни места за България или като на всяко хранене им предлагате различни традиционно български ястия.
Начинът на пътуване на хората ще се промени драстично, така, че най-креативните туристически бизнеси, трябва да успеят творчески да се адаптират към ситуацията.
10. Новини от вас
Вашият туристически бизнес може и временно да е затворил врати, но това не означава, че трябва да спрете да се развивате. Ние от Travel Mind смятаме, че във всеки проблем се крие възможност, а възможността тук е да реорганизирате вашето бранд развитие.
Сега е моментът, в който може да направите неща с бизнеса си, които ви мъчат от години. Например да обновите вашия фирмен сайт, да напишете нова статия, да смените вашето лого с по-модерно, да реорганизирате цялата дейност на вашата фирма, да откриете начин, с които да улесните потребителя да резервира почивка чрез вас и т.н.
Всичко ново, което се случи с вас и бизнеса ви може да бъде изпратено като имейл съобщение, до вашите събрани контакти. Така ще покажете на вашите последователи, че дори по време на криза, вие не се отказвате и продължавате да се развивате.
Бонус: Ще има време и за оферти ;)
COVID-19 значително ударни туризма в глобален мащаб и сега е времето, в което може да предложите на вашите клиенти изгодни оферти за по-далечни периоди за когато те ще бъдат по-спокойно. Имейл маркетингът е най-подходящото „оръжие“, с което вие може да представите дадена отстъпка.
След утихване на кризата с COVID-19, най-важната дългосрочна цел, която трябва да си поставим от маркетингова гледна точка, е да насочим вниманието хората, които са заинтересованите за пътуване към нас.
Периодът, в който се намираме е идеален, за да намерим имейлите на тези заинтересуваните за пътуване хора и да изготвим оферта за бъдещи периоди към тях. Една част от нашите препоръчани идеи за оферта, могат да бъдат изпратени още сега по време на кризата. Ето ги и тях:
За хотели
· Пакетни оферти за хотели, например с преференциални или безплатни услуги
· Оферти за по-дълъг престой от време, например 10 нощувки на цената на 8 и т.н.
· Групови намаления за семейства – изключително добра идея за морски хотели, апартаменти и вили
За туристически агенции
· Сезонни оферти, например за есенни ваканции в сигурни дестинации
· Краткосрочни оферти, валидни за пътувания за къс период от време
· Ваучери за отстъпка валидни до края на 2021 година, идея, която може да направите дори по време на кризата
· Анкетно проучване, например анкета за това, къде и кога вашите туристи искат да изкарат своята лятна или есенна ваканция
Ние от Travel Mind винаги ще помагаме на различните туристически бизнеси да се развиват, за това се надяваме да сме ви помогнали и вдъхновили с тази статия. При нас може да потърсите цялостно управление на маркетинг дейностите на фирмата, както и професионални съвети по всякакви теми.
Ако желаете да се свържете с нас може да го направите на този имейл: info@travelmind.eu
Абонирайте се също така за нашия имейл бюлетин за още подобни статии!