С наближаването на 2017 г. е време да се запитаме какви ще са тенденциите в хотелския маркетинг догодина и как да се подготвим за тях. През последните години световният дигитален маркетинг, както и хотелиерството, непрестанно се променят и се стремят да са в крак с тенденциите, като следващата година няма да е изключение. Ние от Travel Mind направихме проучване по темата, което се надяваме да Ви е интересно и най-вече да Ви е от полза!
Онлайн тенденции
Мобилни устройства
Употребата на интернет от мобилни устройства все повече измества компютрите. Мобилните устройства предлагат голямо удобство, когато става въпрос за хотелиерския бизнес. Все повече потребители използват телефоните си, за да планират своята почивка, да резервират стая в хотел, самолетен билет или рент а кар, да проучат маршрутите, забележителностите и ресторантите. Точно затова и мобилните устройства вече стават неизменна част от преживяването на туриста. Според статистиката, хората предпочитат да използват таблет, за да резервират хотел в случаите, когато пътуването е след повече от месец, а използват смартфон за пътуванията, които са след по-малко от месец. Също така, всяка година резервациите, направени през лаптоп намаляват за сметка на тези от мобилни устройства. Всичко това поставя предизвикателства пред туристическия бизнес, който ежедневно трябва да се адаптира към динамичната същност на технологиите. Хотелите наблюдават спад в преките резервации, които са за сметка на бързонарастващия брой на онлайн резервациите.
Онлайн резервации
Според проучване на Nielsen за Google, средногодишно потребителите прекарват 53 дни, резервирайки своите пътувания, по време на което преглеждат 28 различни сайтове, за да направят своя избор. Същевременно повече от половината пътуващи използват социалните медии за съвети за предстоящите пътувания.
В Европа, 39% от резервациите за 2017 ще бъдат направени онлайн, което е с 5% повече от тази година и с 8% повече спрямо 2013 година. В САЩ до две години се очаква онлайн резервациите да представляват близо половината от резервациите в туристическия бизнес.
Онлайн туристически агенции срещу директни резервации
Много хотели използват собствени сайтове с цел да привлекат онлайн бизнеса на своя страна, но през последните години все повече онлайн туристически агенции навлизат на пазара. През 2017г. в САЩ се очаква мажоританият дял на пазара да бъде именно на онлайн туристическите агенции – 52%. Хотелите, които разчитат главно на международните туристи, все по-често се обръщат към посредници като онлайн туристически агенции. От друга страна хотелите, които се посещават от туристи, пътуващи във вътрешността на страната все още разчитат на по-личните взаимоотношения с клиента.
Най-удивителна е разликата с някои от най-големите дестинации в Европа. Според проучване на Phocuswright and h2c, в Германия през 2017г. се очаква спад в ползването на онлайн туристически агенции в размер на 4%, за сметка на 3% повишение на резервациите, които се осъществяват директно в сайтовете на хотелите. За Франция числата показват подобна тенденция – 2% спад при онлайн агенциите и 2% повишение при сайтовете. Цялостната статистика за Европа предвижда 2% занижение за онлайн туристическите агенции и 3% повече за директните резервации през сайтове. От друга страна във Великобритания тенденцията е в обратната посока – онлайн агенциите „печелят” 4%, за сметка на директните резервации, които „губят” 3%. Съотношенията за Испания и САЩ остават сравнително без промяна.
Онлайн платформи за споделено пътуване
Натискът от страна на онлайн платформи за споделено настаняване като Airbnb и HomeAway е новото предизвикателство пред хотелската индустрия, като този нов канал за дистрибуция ще продължи да расте и през новата година. Най-ярък представител на онлайн платформите за споделено пътуване е Airbnb, която вече продава повече нощувки, отколкото която и да е световна хотелска верига.
Мета търсачки
В последните години мета търсенето набира все по-голяма популярност, а сайтове като Tripadvisor.com и Trivago.com дават възможност на потенциалният турист да сравни цените във всички онлайн туристически агенции. Нужната информация лесно може да бъде синтезирана и нагласена спрямо индивидуалните нужди на потребителя с помощта на различните филтри и критерии за търсене. Тази тенденция продължава да се налага в хотелиерския бизнес, където хотелите пренасочват все по-голяма част от маркетинговите си бюджети към мета търсачките. Развитието на мета търсенето не само позволява на хотелите по-директно предлагане на оферти, но и променя начина, по който потребителите взимат решението за своите пътувания. Чрез предлагането на пазаруване по няколко канала в реално време, туристите имат пред себе си всичко нужно за проучването и планирането на следващото си пътуване.
Развитие на технологиите
Виртуална реалност
С развитието на технологиите в световен мащаб, голяма скорост набира и това на виртуалната реалност, за която се отварят все повече възможности в различните отрасли. Този вид технология, съчетан с туристическия бизнес, позволява на потребителя да добие представа за вътрешността на хотела, ресторанта или круизния кораб, както и да разгледа различни забележителности още по време на планирането на своето пътуване. Един от основните минуси и рискове в туризма е невъзможността на потребителя предварително да изпробва и да усети преживяването от услугата. Виртуалната реалност може да предостави частично решение на този проблем и да преобрази туристическия бизнес, като позволи на потребителя да тества услугата преди да избере да я закупи.
Британският туроператор Thomas Cook е един от първите в туризма, които използват виртуалната реалност в бизнеса си. През 2014 г. компанията въведе специалните очила на Google за виртуална реалност в пет от своите търговски обекти. В комбинация със смартфон те позволяват на потребителя да разгледа в 3D формат туристическата брошура „Ривиерата на Червено море”.
Изкуствен интелект
Развитите технологии ще продължават да помагат на туристическите агенции и на потребителите чрез въвеждането на изкуствен интелект, който да насочва и подпомага туриста преди, по време и след процеса на резервация. Все повече туристи ще комуникират с такъв изкуствен интелект под формата на виртуален чат-асистент, чиято цел ще бъде да осигурят персонализирана комуникация с потребителя. Сайтове като Booking.com, Kayak и Expedia са започнали да използват такива виртуални чат-асистенти, чрез които могат да добият представа за това какво харесват хората и да им предложат подходящи туристически продукти спрямо индивидуалните им предпочитания, както и да улеснят и съкратят процеса на резервацията и настаняването.
Очаквайте много скоро и втората част от тенденциите за 2017!