Travel Mind винаги се стремим към нови знания в сферата на туризма, за да можем да сме винаги запознати с тенденциите и иновациите за развитие на туризма в България, и да ги развиваме и прилагаме за нашите клиенти. Радваме се, че имахме възможността да присъстваме на една от най-важните туристически конференции у нас тази година и да се запознаем с предизвикателствата пред Световния туризъм, както и с тенденциите в туризма у нас.
За събитието: На 29 и 30 ноември 2016г. в София се проведе Международен конгрес на световните цивилизации и модерния туризъм, съвместно организиран от Министерството на туризма на България и Световната организация по туризъм към ООН. На мащабното събитие бяха поканени над 150 министри от страни членки на организацията, като само на първия ден присъстваха над 40 държавни делегации.
Целта на конференцията: Да подчертае връзката между творческия туризъм и световните цивилизации и как науката и технологиите могат да допринесат за пълноценното изживяване на туриста.
Как протече конференцията: Конференцията бе открита от генералния секретар на организацията Талеб Рифай, който описа трите основни предизвикателства пред световния туризъм – да се опази световното културното наследство, да се създадат устойчиви стратегии и да се осъществи партньорство с творческите индустрии. Талеб Рифай също така отчете, че туризмът е третата индустрия в света с най-голям принос за развитието на световната икономика и отбеляза, че за 2015г. повече от 1,2 млрд. туристи са посетили разнообразни дестинации из цял свят.
Първият ден: След откриването на конференцията, бе проведена кръгла маса с участието на над 100 чуждестранни делегати, на която бяха обсъдени възможностите за развитието на туризма чрез сътрудничество между отделните държави. В нея се включиха официалните гости, сред които принцесата на Йордания Н.В. Дана Фирас, Негово Величество Цар Симеон Втори, както и представители на публичната администрация от Йордания, Турция, Малта, Китай, Гърция, Румъния, Азербайджан, Ирак, Кения, Молдова, Сърбия, Замбия, Гана, Зимбабве и др. По-късно бе проведен и панел на, който се обсъдиха начини за съживяването на световните цивилизации с помощта на творческия туризъм.
Вторият ден: започна с панел на тема „Развитие на устойчива туристическа стратегия за световните цивилизации” и продължи с обсъждането на възможностите за създаване на сътрудничество между туризма и творческите индустрии за опазване и популяризиране на световните цивилизации.
Няколко акцента от събитието: Творческият туризъм е сътрудничество между културния туризъм и творческите индустрии, като дава началото и на промяната в управлението на този отрасъл, каза Каролин Курет, създател на „Мрежа за креативен туризъм” в Испания. Според нея, творческият турист не счита себе си за турист, а по-скоро за пътешественик. Затова и е нужно да се създаде продукт, който да обедини активността на туриста и автентичността на местните общности. За да се постигне устойчивост на творческия туризъм, трябва да се обърне специално внимание именно на местните общности, защото те са носители на познанието. Местните хора не са средство за опазване на наследството, те самите са наследство, коментира още Каролин Курет.
Според Министерството на туризма за първи път тази година България ще отчете по-голям брой туристи, отколкото е населението на страната – над 8 милиона човека. Голям принос за това може би е не само гео-политическата ситуация в Европа, а и фактът, че България е в топ 3 в Европа по богатство на артефакти – повече от 40 000 са открити по нашата земя. Пътешествениците все по-често търсят автентичността на местната култура, което допринася и за обогатяването на туристическите услуги, които предлагаме, както от гледна точка на масовия туризъм, така и за специализизираните алтернативни форми като екологичен, планински, приключенски, културно-познавателен, туризъм свързан с религията, виното, традиционната кухня, етнографията и традиционната музика и занаяти.
Зам.-кметът на българската столица Дончо Барбалов съобщи, че през последните години в туристическите обекти са инвестирани 6,7 млн. лв. с цел реставрация. Той също така допълни, че София е обявена за творчески град на киното от ЮНЕСКО, както и че тя е сред 10-те градове в Европа с най-голям ръст на туристите – 7% годишно.Не можем да не споменем, че това се дължи и благодарение на големият брой нови авиолинии, които стартираха тази година и свързват България с основни туристически пазари.
Анализ и оценка след конференцията: „България може да развива туризма си през четирите сезона, 365 дни в годината чрез алтернативните форми на туризма, какъвто е културният. С тракийското си наследство и с част от културно-историческите забележителности определено сме познати в доста държави по света, но нямаме ясна концепция за добър национален маркетинг и добро партньорство между културата и туризма”, сподели Константин Занков- управител на Травел Майнд в ефира на „Бизнес старт“ по Bloomberg TV след проведената конференция в столицата.