Наставащата криза кара компаниите да преосмислят различни аспекти на финансовите си планове за близкото бъдеще и бързо да адаптират бизнес моделите си. Адаптивните туристически бизнеси, които инвестират в правилната онлайн комуникация със своите настоящи и бъдещи клиенти сега са тези, които ще бъдат успешни в бъдеще.
Брандовете масово се чудят дали има ли смисъл да се плаща за трафик, ако потребителите в текущият момент не плащат за пътувания?
Световните маркетинг експерти са на мнение, че в момента дори и брандовете да намаляват умерено бюджетите си за платено търсене пак трябва да останат на пазара и да продължат да се рекламират активно. Логично е защото сега техните клиенти са повече от всякога онлайн и се вдъхновяват за бъдещите си пътешествия.
Най-много потенциал за продажби за хотелиерите в момента са хората от страната. Рекламата в мрежата за търсене ще ви позволи да направите това хипер-таргетиране, а комбинирането на това със съобщения, банери и оферти, които се харесват на местните хора, би могло да е добра възможност”. Преживяването в уебсайта на бранда трябва да е с добро качество, възможността за пазаруване да е ясна и трябва да има леснота при резервацията. Трябва да бъдем бдителни относно безопасността на бранда и да не преустановяваме напълно рекламите, но и същевременно с това да се уверяваме че са поставени на точното място и не в сайтове, които се занимават с първоизточника на проблема-новини за коронавирус.
Трябва да изграждаме креативни стратегии с цел разнообразие, оставяйки същата цена - обслужване с хотелски пакет или добавена стойност за лоялни клиенти, например.
Важно е туристическите брандове да дават ясна и точна информация относно това как компанията се справя с влиянието на вируса. Обръщайте голямо внимание и на често задаваните въпроси от страна на клиентите ви и преди това ги комуникирайте онлайн.
Най-важното за хотелиерите и туроператорите е да имат стратегии, с които да компенсират загубите си след като кризата отмине.
Затова се питаме как точно туристическият сектор ще се справи с последиците от случващото се. Дали ще се опитат бързо да се адаптират към новите технологии?
Съществува схващане, че хотелите например бавно се адаптират към нови технологии. Не е изненада, че ще са им нужни много креативни идеи след като кризисната вълна отмине, затова е най-добре да се адаптират сега.
Кризата дава ценен урок на туристическите бизнес - трябва да бъдем начело на иновациите и да бъдем там, където са нашите клиенти-онлайн в различни канали. Мениджърите трябва да контролират процеса на дистрибуция на информацията и да обсъждат промените по бърз, ефективен и структуриран начин. Бъдете видими по възможно най-много канали и комуникирайте възможно най-много правилна информация - това е ключът към успеха.
Следете блога на Travel Mind за още повече съвети и анализи за туристическия бизнес по време на пандемия.