Огромният брой на китайските туристи е изключително привлекателен сегмент за туристическия пазар на почти всяка европейска държава. България не е изключение от тази световна тенденция и затова се полагат значителни усилия да привличаме все повече този пазар.
Според данни на Григор Порожанов, посланик на България в Китай, китайските туристи в България в близко бъдеще ще надвишат 100 хиляди души годишно. Допълнително броят им значително ще нараства и с всяка изминала година. Това се случва благодарение на договореното споразумението между Китай и Европейския съюз за туристическите взаимоотношения, както и на новооткрития първи Български туристически информационен център в мегаполиса Шанхай. Центърът вече работи и свързва български и китайски туроператори и рекламира възможностите за туризъм в България на огромния китайски пазар.
На база нашия дългогодишен опит и направени проучвания в тази сфера сме подбрали за вас 6 съвета, които биха ви били полезни и могат да ви помогнат да привлечете повече китайски туристи. Чрез тях ще научите как да превърнете хотела си в идеалното място за този тип пътешественици.
Съвет I: Социалните медии се използват от над 70% от китайските туристи като основен канал за организиране на пътуването им.
Въпреки познатите за всички сайтове – BOOKING.COM и AGODA, сред китайските туристи много по-популярни остават CTRIP, QUNAR и ALITRIP. TripAdvisor даже има собствена версия на китайски език (DaoDao), но е по-малко използвана от QYER или MAFENGWO. Също така ефективен вариант ще е да създавете уебсайт версия и за китайските потребители, а по отношение на търсенето онлайн, се уверете, че следвате насоките за реклама на BAIDU – основната търсачка, използвана в Китай(700 милиона потребители).
А знаете ли, че там WECHAT (WEIXIN) e една от oсновните социални медийни платформи и има повече потребители, отколкото INSTAGRAM? Не се колебайте да създавете WECHAT профил още днес!
Съвет II: Изучаване на техните навици по време на пътуване!
Ако искате да привлечете китайския пътешественик във вашия хотел, ще трябва да се научите и за навиците им. Адаптирането към техните нужди и очаквания е от основно значение за успеха. Трябва да научите какви са очакванията на китайските туристи от хотелите в чужбина: например, плащането за Wi-Fi, е недопустимо. Гребен, четка за зъби и чехли в една стая се очакват, както и чайник, за да се направи чай. Добавете също така някои китайски телевизионни програми и няколко типични техни ястия във вашето меню.
Освен това, когато подавате жалба към китайски гост, персоналът трябва да бъде косвен, дипломатичен и да избягва конфронтация на всяка цена. Като най-обидното, което можеш да направите на китаец е да изгубите спокойствието си, тъй като да прикриваш емоциите си е национален спорт там. Освен това персоналът на хотела се счита за служители/слуги от китайците, поради което по-деликатните въпроси трябва да се задават директно от директорите.
Съвет III: Предпочитат групови пътувания с екскурзовод, владеещ китайски!
Според последния доклад на националната туристическа агенция в Китай, 70% от китайците пътуват чрез организирани от агенцията групи. Повечето китайски туристи никога не са пътували в чужбина, така че те са по-малко склонни да изследват сами. Те се обръщат към опитни туристически агенции и се чувстват по-комфортно в големи групи с други китайски граждани. Това се дължи и на още 2 причини:
– Визови затруднения: агенциите се грижат за почти всеки аспект от пътуването и правят по-лесно получаването на виза тъй като това e сложния процес и често може да е катастрофа за китайските пътници.
– Езикова бариера: обикновено китайските туристи не говорят английски, затова се нуждаят от екскурзовод, който да говори Мандарин.
Съвет IV: Уверете се, че никога не настанявате китайски гост в стая с номер “4″!
Знаехте ли, че китайската дума за “четири” звучи като китайската дума за “смърт”? Гърците наричат това ,,тетрафобия’’ или страх от номер 4. Този номер никога не трябва да се произнася по време на празниците или когато някой е болен. Китайските асансьори често прескачат 4-тия етаж. В този случай никога не поставяйте китайски гост на 4-тия етаж. За сметка на това числата 8 и 9 се смятат за щастливи.
Съвет V: Съобразяване с нуждите им от услуги при бизнес пътувания и такива с цел рекреация!
За първите осем месеца на 2017 г. общият брой посещения на чуждестранни туристи в България е над 6,5 млн., Като ръстът спрямо януари-август 2016 г. е близо до 8%. Приходите от международния туризъм се увеличават с по-сериозен темп.
От общия брой изходящи китайски туристи, 46% пътуват по бизнес. Този тип пътник ще се погрижи повече за ефективността и качеството на свързаните с бизнеса услуги като: високоскоростен интернет, 24-часов румсервиз или услуги за резервация на билети.
В сравнение с бизнес туристите, туристите пътуващи с цел рекреация се интересуват по-подробно от развлекателните съоръжения, телевизионните програми на китайски език и груповите пакети за обиколки с екскурзоводи. Те търсят лично стимулиране, забавление и релаксация.
Съвет VI: Получаване на брошури/каталози с всякаква полезна информация!
Китай е сложен пазар, особено за културните и политическите различия, които ни разделят. Когато пътуват, китайците предпочитат да харчат повече за пазаруване, отколкото за настаняване. При посрещането на китайски туристи в плюс ще е предоставянето на брошури или каталози с информация относно търговия, кратки маршрути до различни магазини, луксозни бутик брандове, молове, които освен там, да бъдат и изписани на вашия уеб сайт за още по-лесно и директно търсене на дадена локация или обект.
В допълнение приемете ALIPAY или WECHAT като методи за плащане и не забравяйте да го споменете във вашия уеб сайт. Китайските туристи със сигурност останат приятно изненадани от това.
Освен 6-те съвета, които се надяваме да са ви били от полза, може да се каже, че също толкова важно е да се признаят религиозните, културните и политическите различия. Например не е необичайно китайците да имат само една или две седмици годишни празници. Независимо от това, миналата година над 7 милиона китайски пътници прекараха седмицата на лунната новогодишна почивка (края на януари – началото на февруари) в чужбина – период, който обикновено се счита за нискосезонен в Европа.