През последните години туристическите бизнеси са обвързани все повече и повече с Интернет и социалните мрежи. Трудно ще се намери компания, която да няма уебсайт или пък страница във Facebook. Защо обаче старият начин на работа вече не е ефективен и по какъв точно път минава потребителят, докато търси място за почивка? Сега ще се фокусираме върху това.
В обувките на туриста. Понякога се случва така, че организирането на дългоочакваната почивка не е така лесна задача, поради големия избор на туристически сайтове, оферти и информация за пътуване. Важно е добре да познаваме какви са желанията на туристите „преди“ и „след“ като вземат решение за резервация.
Труден избор и много информация онлайн. Туристът се изправя пред огромен избор за почивка и в много случаи желае да организира почивката си възможно най-бързо и лесно.
Вижте кои са етапите, през които туристът обикновено преминава и на кои онлайн канали трябва да обърнете внимание, за да достигнете до туристите и да ги превърнете в свои клиенти:
- Вдъхновение. Имате ли блог в интернет страницата си с интересни и вдъхновяващи статии и публикувате ли красиви снимки, които да привлекат вниманието на всеки любител- пътешественик?
- Проучване. Как изглежда вашата интернет страница и до колко лесно може да Ви намери туристът в интернет? Какви са отзивите онлайн? Анализирайте как изглежда компанията в лицето на туриста онлайн.
- Резервация. След като решението за резервация е взето, е важно да не оставяме на заден план потвърждението за резервация, да отговорим бързо на всеки имейл и да следим социалните мрежи.
- Преживяване. По време на почивката туристът продължава да е свързан с Интернет, като отбелязва своята локация, дава оценка на хотела, пише коментари и публикува снимки в социалните мрежи. И Вие можете да участвате в неговото преживяване и да споделяте емоцията заедно с него като коментирате, харесвате снимки и споделяте от името на туристическата агенция.
- След пътуването. След като се върне от почивката, клиентът вече има изградено мнение за услугите и отношението, които са му били предложени. Без значение дали преживяването му е било положително или не, туристът отново се връща към Интернет пространството и споделя своето ревю. Важно е да следим отзивите онлайн като отговаряме на положителните и отрицателните коментари.
Мисълта на Филип Котлър, че „Най-добрата реклама се прави от доволните клиенти“ е вярна за всеки бизнес, а особено ерата на социалните мрежи и Интернет пространството е от огромно значение да се наблегне точно на удовлетворяване на нуждите на туристите, за да останат те доволни. Едно добро ревю или препоръка от доволен потребител може да е от огромно значение и да донесе успех на цялата компания.
Обърнете се към Travel Mind за консултации на всеки един етап от вашия туристически бизнес!