Искате да разширите бизнеса си, като получите повече потенциални клиенти за определен продукт или услуга?
Имейл маркетингът е един от най-успешните и най-евтини начини за провеждане на директен маркетинг, базиран на комерсиални съобщения към таргетираната група хора, посредством имейл съобщения. Ако е направен по подходящия начин, резултатите са наистина невероятни и то с минимален бюджет.
Създадохме това ръководство, за да отговорим на следните въпроси:
- Как се случва първоначалното събиране на имейли?
- Какви правила трябва да се спазват при писането на имейл кампании?
- Кои инструменти е подходящо да използвате?
- Как да намалим разходите си от такъв тип маркетинг?
1.Набиране на имейли
Набирането на имейлите, които ще използвате за вашата кампания, трябва да става много внимателно. За оптимизиране на разходите е задължително да се направи правилен подбор на имейл адресите, които ще станат обект на последващата кампания.
Най-добре е набирането на имейли да става специално за случая и задължително със съгласието на потребителя. С навлизането на GDPR през м. май 2018 г. се налага да обърнем специално внимание на изискванията за коректното и законосъобразно събиране на имейли – например можете да сложите форма за записване за Вашия бюлетин на сайта Ви, чрез която Вашите абонати да дадат изричното си съгласие, че желаят да получават имейли от Вас с рекламна цел. След като сте събрали имейлите, трябва да ги организирате и разделите по правилните параметри за Вашите бъдещи кампании. Това ще Ви улесни доста, когато стартирате имейл кампаниите си, защото ще Ви позволи да отсявате правилните имейли.
Събирането, организирането и съхранението на имейли отнема време, но си струва, ако искате Вашата кампания да е ефективна.
2. Правила при писането на рекламни имейли
Хората в бизнеса прекарват голяма част от времето си в писане и преглеждане на имейли. Факт е, че голяма част от тези хора не познават добре етикета на този вид комуникация. Поради голямото количество имейли, които получаваме и изпращаме, често можем да допуснем грешки, а понякога тези грешки да са доста сериозни. Най-важните правила са: да имате професионален имейл адрес, да бъдете учтиви с хората, да отговаряте навреме на получените имейли, да използвате класическите шрифтове и да внимавате с удивителните !!!!!!!!!
Тези правила са от жизнена важност за рекламните имейли, но има и някои тънкости, които да направят кампанията Ви успешна:
- Целта на рекламния имейл е да доведе трафик, затова поставете видни линкове, водещи към продукта или услугата ви.
- Колкото по-опростено и лесно се стига до вашия сайт, толкова повече клиенти ще се възползват от възможността да проверят какво точно предлагате.
- Никога не поставяйте важни съобщения в изображенията, защото голяма част от хората няма да ги видят, поради настройките на имейла си.
- Вградете опция за отписване на потребителите от базата ви с имейли.
Потребителите, които не желаят да получават съобщенията, могат да докладват Вашата реклама като СПАМ, което ще навреди на репутацията ви. Затова им предложете линк за отписване и така ще избегнете маркирането на СПАМ. - Пишете кратки съобщения, защото колкото повече информация се опитвате да поберете в имейла си, толкова по-малко от нея ще бъде прочетена. Опишете най-важното, което искате да съобщите на вашите читатели и сложете линк към сайта ви, където могат да прочетат по-детайлно Вашето послание – по този начин ще генерирате трафик към сайта си и ще отсеете тези абонати, които наистина са заинтригувани.
- Не изпращайте имейли често и “на всяка цена” – обръщайте се към вашите абонати, само когато имате да им кажете нещо важно, в противен случай ще им досадите и ще спрат да отварят бъдещите имейли от вас.
- Преди да започнете да разпращате имейли на клиентите си, направете тест, за да проверите как изглежда имейла на различните пощи – по този начин можете да коригирате възникнали грешки и “счупени” имейли преди да е станало късно.
3. Подходящи инструменти за организирането на имейл кампания
Изпращането на персонализирани съобщения е по-лесно с правилния инструмент. Изборът на най-добрата услуга за електронна поща може да окаже значително влияние върху успеха на маркетинговата Ви кампания. В следващите редове ще Ви предложим едни от най-добрите услуги за имейл маркетинг, подходящи за малък и среден бизнес.
Constant Contact
Constant Contact предлага несравнима подкрепа с чат на живо, имейл, подкрепа от общността и огромна библиотека от ресурси.
Платформата също така предлага онлайн обучение, както и живи семинари. Това позволява на малкия бизнес да научи бързо основите на имейл маркетинга и да започне да го използва професионално.
Constant Contact предлага 60-дневен безплатен пробен период (без кредитна карта). След това ценообразуването започва от 20 долара на месец.
Drip
Drip е мощна електронна платформа за електронна търговия, блогове и маркетинг. Предлага се широка гама от инструменти, благодарение на интелигентната платформа за електронна търговия.
Това, което отличава Drip от конкуренцията, са интелигентните инструменти за автоматизация на маркетинга, по-детайлното сегментиране на имейли, групите от списъци и много полезни функции, които Ви позволяват да достигнете до конкретна аудитория в списъка с имейли.
Drip предлага безплатен пробен период до 100 абоната. След това ценообразуването започва от 41 долара на месец.
MailChimp
MailChimp е един от най-популярните доставчици на имейл маркетингови услуги. Той предлага много лесен за използване интерфейс с чудесни инструменти и страхотна поддръжка.
MailChimp е лесен начин за създаване на електронна поща, сливане на маркери, автоматични кореспонденти, сегментиране на контакти в групи и анализи. Също така имате възможност да настроите часовете за изпращане въз основа на часовите зони на потребителя и сегментирането на настройките въз основа на геолокация.
С две думи това е перфектният инструмент за ефективен имейл маркетинг и е напълно безплатен до първите 2000 абоната. Платените планове на платформата започват от 10 долара на месец.
Aitiss
Aitiss е българска платформа за имейл маркетинг с интуитивни инструменти за създаване на имейл кампании. Платформата предлага интересни шаблони за имейли, drag and drop editor, автоматизирани имейли, сегментиране на абонатите по различни критерии, както и статистика на изпратените имейл кампании в реално време.
Имате възможност да се възползвате от безплатен акаунт в Aitiss, ако имате до 2 000 абоната и изпращате до 12 000 имейла. Платеният акаунт предлага гъвкави възможности за комбиниране на брой абонати и брой изпратени имейли.
4. Оптимизиране на разходите за имейл кампания
Един от най-често срещаните въпроси е как да намалим разходите си за имейл маркетинг?
Разковничето се крие в таргетирането на аудиторията. Всички инструменти и платформи Ви таксуват за брой на абонатите, до които ще изпращате имейли. Затова е изключително важно да отделите повече време, за да разделите абонатите си на активни и неактивни.
Неактивни абонати са:
- Тези потребители, които не са отворили нито един от имейлите Ви в последните месеци
- Тези потребители, които не са кликнали върху нито един линк от Ваша имейл кампания
Направете 2 отделни таблици, след което ги следете редовно и ги актуализирайте при нужда. Една таблица с активни потребители (такива, които ще използвате за бъдещите си имейл кампании) и друга таблица с неактивните, които само ще изразходват от рекламния Ви бюджет, тъй като ще заемат излишно място в списъците Ви.
По-възможност актуализирайте тези списъци всеки месец.
Ако желаете да научите повече за имейл маркетинга и как да оптимизирате своите кампании, не се колебайте да се свържете с нас на имейл info@travelmind.eu или на тел. 0879 998 500!