Коронавирусът е извънредна ситуация, която несъмнено има своето отражение върху нашия живот сега, но и в бъдеще. Застрашено е общественото здраве, а тази спешна ситуация довежда до разтърсването на световната икономика и най-силно се отразява на туристическия сектор и сега и в бъдеще. Това е шок за всяка сфера на нашия живот, особено за икономическия и финансовия сектор. Финансовата криза остави региона на Азия в ситуация на най-голямото натрупване на валута в света. Глобален проблем са както самата епидемия, така и произтичащата от нея икономическа криза. Очаква се тази ситуация да продължи по-дълго време, което ще окаже материално въздействие върху по-широката икономика, а съответно и върху бъдещето развитие на туристическия бизнес.
„Това избухване на епидемия е безпрецедентно по отношение на характера си на несигурност и свързаното с него социално и икономическо въздействие“, споделя Казуо Мома, бивш ръководител на паричната политика в Банката на Япония.
За кратко време на населението на Земята му се наложи да привикне да носи защитни маски, да се запасява с най-необходимото, да отменя/отлага пътувания и срещи с познати. Опитът на двете най-опарили се държави, Китай и Италия, показва, че е необходимо следното: драстично ограничение на движението и голямо увеличаване на капацитета на здравните служби. Препоръчително е да не се напуска дома и да се избягват физически контакти с други хора. Това е криза без аналог. Но дали тази пандемия ще остави следи след себе си, след като премине?
Със сигурност. Фабрицио Пагани, бивш съветник на министър-председателя на Италия, напомня за предишни кризи: “Шокът при доставката на петрол през 70-те години доведе до първите усилия за енергоспестяване и ефективност. Шокът от търсенето, определен от голямата финансова криза, беше основание за нова, доста радикална регулаторна рамка в банковия и финансовия сектор”.
Така, все още няма категорични мнения за последствията от коронавируса, тъй като никой не знае как ще се развие той и как ще завърши и, както казва икономистът Пол Шиърд, няма два еднакви икономически шока и затова не е сигурно какви следи ще остави този.
Решенията, които държавите взимат, несъмнено ще оформят както здравните ни системи, така и политиката, икономиката и културата ни. В подобни спешни ситуации се налага и държавниците и предприемачите да взимат решения за много кратко време, и това са решения за действия, които със сигурност ще оставят своя отпечатък дълго след като извънредното положение приключи.
Според някои след кризата хората биха могли да се върнат към нормалния си начин на живот, като мнението на нобеловия лауреат Едмънд Фелпс, че “повечето фирми и със сигурност огромните компании в САЩ и на други места няма да пропуснат да се върнат към нормалните бизнес практики”. Но, няма съмнение, че днешната ситуация ще остави трайни промени при онлайн комуникацията - училища, университети, дистанционни форми на обучение и работа от вкъщи и естествено отношението на хората към пътуванията и ресторантите.. Дори съществуващите бизнес модели ще се преработят.
Това, което наблюдаваме е изключително бърза еволюция за много сектори.
Онлайн пазаруването
Коронавирусът промени начина ни на пазаруване, но това със сигурност ще промени и тези наши навици в бъдеще. Днес повечето търговски обекти са затворени и няма как човек физически да отиде в магазин, да разглежда и купи дадена стока. Тази дейност вече се случва в онлайн пространството, което всъщност спестява част от времето, което бихме изгубили за извършването на тези активности като: път до обекта и обратно, чакане на ред, сблъскване с навалица от хора. Хранителните вериги обаче не губят, както и някои ресторанти, които са внедрили подходящи менюта и функцията да доставят храна до домовете. А сега купуването на храна онлайн с доставка до дома добива значително по-голяма популярност в световен мащаб, в сравнение с преди. В този момент на пандемия, ние неминуемо изграждаме нови навици, а онлайн пазаруването е част именно от тези навици. Бъдете сигурни, че щом клиентите ни вече масово пазаруват хранителните си продукти онлайн със сигурност ще променят навициите и ще правяват все по-информирано и своите онлайн туристически резервации.
Начинът ни на плащане също ще се повлияе покрай онлайн пазаруването. Знаем, че по време на коронавирус, трябва да сме изключително внимателни и да спазваме отлична лична хигиена. Нужно е да внимаваме какви повърхности докосваме и чисти ли са те, затова безконтактният начин на плащане е предпочитан в момента. Твърде възможно е да остане предпочитан и след това. Факт е, че повечето клиенти ще оценят положително онлайн трансформацията и ще започнат повече да заплащат своите пътувания предварително с карта онлайн, защото ценят свеото време и здраве.
По-малко време, прекарано в магазина, а извода тук е и че хората ще прекарват по-малко време в офисите на туристическите агенции.
Проведено проучване от американски експерти сочи, че 40% oт млaдитe xopa ca пo-мaлĸo cĸлoнни дa пaзapyвaт в мaгaзинитe, a oщe 30% зaявяват, чe щe пaзapyвaт oнлaйн. Като места, на които се събират множество хора, особено в моловете, магазините ще светят в сигнално червено в умовете на хората. Поне в началото след кризата, хората ще желаят да вземат необходимите за тях неща, прекарвайки възможно най-малко време в магазина. Компанията “Амазон”, например, вече е въвела свое приложение, чрез което клиентът сам сканира кодовете на стоките в магазина, след което ги плаща като тип на самообслужване. А пък фирмата “Старбъкс” също има подобна улесняваща функция, “поръчай онлайн, вземи в магазина”, която изисква съвсем минимално време от страна на потребителя. Тези разработени практики несъмнено ще получат своите последователи, особено на фона на развилата се ситуация.
Приложения за доставка на стоки и храни
Приложенията за доставка на стоки и други услуга също стават все по-търсени. Този вариант е както по-безопасен за нас, така и по-лесен и удобен. Има и приложения, които предоставят безконтактни услуги за доставка на храна, при които куриерът оставя продуктите на място, уговорено по-рано от клиента. Според нас това желание на клиентите до някаква степен ще остане и в голяма част от клиентите при използването на ресторантски и хотелски услуги поне до пролетта на 2021-ва година.
Следете блога ни за следващите ни материали фокусирани над туристическият бизнес в извънредната ситуация и маркетинга съветите ни как да реагираме по най-подходящия начин.