Знаем, че мнението на нашите клиенти е изключително важно за бизнеса ни. Това важи с особена силна в туризма, където продуктът се основава на представите на потребителя за него и неговото желание да го получи.
А това желание може да се предаде именно чрез мненията, отзивите и ревютата на предишни клиенти, попълнили нашата имейл анкета.
Независимо дали става дума за продукт като хотелска стая, вечеря в ресторант или организирана екскурзия, репутацията на нашия бизнес се дължи на резултатите от тази анкета. Те могат да ни подскажат коя част от бизнеса можем да подобрим и кои са силните ни страни.
Но в днешния забързан свят, как може да постигнем максимални резултати с нашата имейл анкета?
За да грабнем вниманието на потребителя и да го накараме да ни отдели от времето си, за да ни оцени, трябва да обърнем внимание на това как да създадем самата анкета. Много често имейл анкетите са дълги, скучни и отговорите са твърде сложни и отнемат време.
За максимална ангажираност, имейл анкетата за оценяване на престоя или преживяването трябва да отговаря на следните елементи:
- не повече от 20-25 въпроса
- предимно с рейтингова система или „Да/Не“ въпроси
- около 1-2 въпроси със свободен отговор, които да не са задължителни
- само въпроси, на които искате отговор
- да следват логическа последователност
- да не съдържа двусмислени, необективни въпроси
В идеалния случай, имейл анкетата ни трябва да съдържа конкретни въпроси, които са лесни за отговаряне. Освен това, въпросите трябва да са структурирани така, че да дават на вас като хотелиер, ресторантьор или турагент, информация, която ще ви помогне да подобрите обслужването си.
Дължината на анкетата по имейл винаги може да се дискутира, но обърнете внимание на това:
По-добре е да зададем 10 въпроса и да получим 100 отговора, отколкото да зададем 100 въпроса и да получим 10 отговора.
Как и кога да изпращаме анкета по имейл?
Освен от правилното създаване и структуриране на анкетата, ефективността на имейл запитването под тази форма зависи и от това кога и как го изпращаме на нашите клиенти. Разбира се, най-добре е да приложим различни практики, за да разберем кое работи най-добре в нашия случай.
Ето някои начини да увеличим процента на отворени и попълнени анкети:
- изпратете анкетата 2-3 дни след напускането на госта;
- най-доброто време за изпращане е около 7-8 часа сутрин;
- включете първото име на клиента в заглавието на имейла;
- думи като „бърз“ и „кратък“ помагат да се индикира, че анкетата няма да отнеме много време;
- може да бъдете и по-конкретни като например: „Моля, отделете 3 минути, за да попълните тази анкета“;
- изпратете благодарствен имейл на потребителите, които са попълнили анкетата.
От изключително важно значение за туристическия бизнес е да обръщаме внимание на това какво казват клиентите. Анкетите в туризма са чудесен начин да подобрим обслужването си и ако използваме тези онлайн отзиви в наша полза, можем да подобрим и репутацията си.
Друг ефективен начин да получим повече клиентски отзиви е чрез услугата Survey On Tablet. Чрез нея гостите могат да оценят своето преживяване в реално време на таблет, поставен на рецепция, на бара или на друго ключово място в нашия хотел или ресторант.
Препоръчваме ви да прочетете: